Ćwiczenia WOPR w Piotrkowie Tryb.

Dnia 8.02.2017r. klasa 2e uczestniczyła w pokazach ratowniczych WOPRu zorganizowanych przez OSiR w Piotrkowie Trybunalskim.

Ćwiczenia służb ratunkowych odbywały się na zbiorniku wodnym Słoneczko przy Jeziorze Bugaj. Uczestnicy pokazów dowiedzieli się jak bezpiecznie wchodzić na zamarznięte jezioro oraz jakie wyposażenie jest potrzebne podczas takiej wyprawy. Wszyscy mogli zobaczyć na żywo akcję ratunkową tonącego mężczyzny. Podczas spotkania czekała na dzieci ciepła herbatka i ognisko, przy którym można było się rozgrzać.

PAMIĘTAJMY: Aby pomóc osobie, pod którą załamał się lód należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie rzucać się bezmyślnie na ratunek, ale poszukać przedmiotu, który można podać topiącej się osobie, np. grubego kija, deski, sanek czy liny, można też skorzystać z własnego szalika czy kurtki. Wchodząc na lód należy położyć się i poruszać czołgając, żeby rozłożyć ciężar ciała na jak największej powierzchni i zminimalizować ryzyko zapadnięcia się lodu. Warto poprosić o pomoc inne osoby, które złapią nas za nagi i pozwolą utworzyć łańcuch. Niezależnie od wykonywanych przez nas działań, o zdarzeniu zawsze należy poinformować służby, które dysponują sprzętem ratowniczym.