SPOTKANIE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

12.10. 2017 r – kl. 2a z wychowawcą  p. Z. Grzejszczak w MBP wysłuchała wykładu Anny Rzędowskiej - „Piotrkowska społeczność żydowska”.
Organizatorem był Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Dowiedzieliśmy się że początkowo Żydzi mieszkali u nas na tzw. Podzamczu a potem w obrębie miasta byli społecznością rzemieślniczo – handlową. Brali aktywny udział w walkach narodowowyzwoleńczych.
8. 10. 1939 r. Niemcy utworzyli pierwsze w okupowanej Europie żydowskie getto. Stłoczenie Żydów na niewielkim obszarze stanowiło wstęp do nazistowskiej polityki eksterminacyjnej. Tylko w październiku 1942 r. z piotrkowskiego getta na śmierć wywieziono ok. 22 tys. osób. Niespełna rok później miasto, które od stuleci zamieszkiwali wyznawcy judaizmu, zostało ogłoszone przez nazistów „czystym od Żydów”. Autorka wykładu poprosiła uczniów o chwilę refleksji nad historią tego narodu i przypomniała, że w naszym mieście jest Trakt Wielu Kultur- ślady dziedzictwa kultury polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.