Prawa i obowiązki

Uczeń ma prawo do:

• Poszanowania godności własnej w sprawach osobistych, rodzinnych i koleżeńskich, zachowania w tajemnicy jego problemów i spraw pozaszkolnych powierzonych w zaufaniu nauczycielowi.

• Poszanowania swej własności osobistej ze strony rówieśników, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

• Do wyrażania własnych poglądów i opinii, jeśli nie narusza tym dobra innych osób.

• Bezpiecznych warunków nauki w szkole.

• Uzyskania informacji na temat programu nauczania.

• Oceny swoich osiągnięć edukacyjnych i zachowania według szkolnego systemu oceniania.

• Uzyskania informacji na temat wymagań z poszczególnych przedmiotów oraz zapoznania się z regulaminem oceny zachowania.

• Do jawnej i umotywowanej oceny.

• Do informacji o przewidywanej ocenie półrocznej / rocznej i końcowej na 2 tygodnie przed zakończeniem I półrocza lub rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

• Uwzględniania zaleceń opinii psychologiczno- pedagogicznych.

• Uczestniczenia w różnych formach zajęć pozalekcyjnych.

• Zwrócenia się do nauczyciela z prośbą o pomoc w sytuacjach trudnych.

• Nieprzygotowania się do lekcji w pierwszym dniu po dłuższej chorobie.

• Rozsądnego obciążania sprawdzianami wiadomości (w tygodniu mogą być najwyżej 2 sprawdziany lub prace klasowe całogodzinne, przy czym nie więcej niż 1 sprawdzian dziennie).

• Ferii bez zadań domowych.

• Wyłaniania w demokratycznych wyborach reprezentacji uczniowskiej w postaci Samorządu Uczniowskiego i samorządu klasowego.

• Wyboru spośród grona pedagogicznego opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

• W przypadku naruszenia praw ucznia, uczeń może odwołać się do nauczyciela, wychowawcy klasy, pedagoga, psychologa, dyrektora, każda z wymienionych osób ma obowiązek rozpatrzyć skargę ucznia i dać mu odpowiedź w ciągu trzech dni.

Rzecznikiem praw ucznia jest pedagog szkoły

Uczeń ma obowiązek:

• Postępować zgodnie z dobrem społeczności szkolnej, dbać o honor szkoły i współtworzyć jej wizerunek.

• Okazywać szacunek każdemu człowiekowi, pracownikowi, koleżankom i kolegom.

• Przestrzegać zasad współżycia społecznego, a w szczególności sprzeciwiać się przejawom agresji oraz szanować cudzą własność i respektować jej nietykalność.

• Zachowywać się kulturalnie, nie używać wulgarnych słów.

• Dbać o bezpieczeństwo własne, swoich kolegów i koleżanek.

• Uczyć się systematycznie i rzetelnie przygotowywać się do zajęć.

• Aktywnie uczestniczyć w lekcjach, przestrzegać kontraktów klasowych oraz regulaminów szkolnych.

• Zgłaszać fakt nieprzygotowania się do lekcji na początku zajęć.

• Uzupełniać braki wynikające z nieobecności na zajęciach lekcyjnych.

• Nie opuszczać terenu szkoły w godzinach swoich zajęć lekcyjnych, a podczas przerw przebywać w pobliżu sal lekcyjnych, w których klasa ma zajęcia.

• Troszczyć się o mienie szkoły i jej estetyczny wygląd, dbać o czystość i porządek, reagować na wszelkie przejawy wandalizmu.

• Naprawiać szkody powstałe z własnej winy (za dokonane zniszczenia uczeń odpowiada także materialnie).

• Zmieniać obuwie w szatni.

• Przychodzić do szkoły w estetycznym stroju. Dbać o higienę. Zabronione jest farbowanie włosów, robienie makijażu, malowanie paznokci oraz korzystanie z telefonów komórkowych podczas zajęć.

• Nie ulegać nałogom.

• Przychodzić w stroju galowym na uroczystości szkolne, konkursy i egzaminy.

Załączniki artykułu