ZANIKAJĄCE RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNE W POLSCE

"Zanikające  rzemiosła  artystyczne w Polsce" to projekt grupy chłopców z klasy 2A, który miał swój finał 7 czerwca w holu naszej szkoły.
Uczniowie przygotowali stoiska, na których prezentowali wybrane przez siebie zawody. Na zaproszenie jednego z chłopców  przyjechał garncarz - pan Arkuszyński,  który prowadzi własny skansen i jeździ do szkół  w całej Polsce przeprowadzając warsztaty garncarskie. Stoisko garncarskie odwiedziło kilkudziesięciu uczniów i każdy z nich mógł zabrać do domu zrobione przez siebie naczynie. Pan Arkuszyński w gawędziarskiej formie nawiązał do tradycji garncarskich związanych  z naszym regionem i opowiedział barwną historię swojej rodziny, w której garncarstwo przechodziło z ojca na syna. Ich ród stał się bohaterem książek. Niektórzy z uczniów zaangażowali do projektu całe rodziny. Babcia jednego z nich,  pani Halina Czajka,  w tym dniu stała się krawcową z dawnych lat, przepięknie opowiadając o tym zawodzie. Zaprezentowała świadectwa cechowskie, dawne wykroje, liniały i żelazko z duszą. Uczniowie mogli spróbować swoich sił i wykonać kilka ściegów na maszynie z dawnych lat.
Opiekunem projektu była pani Joanna Antoniów-Banach.
Zdjęcia wykonała pani Anna Adamus.